Skip to main content

Frederic Chopin’in Polonya Şarkıları’ndan Wiosna adlı eser, Ayberk Durgut ve Rumeysa Polat tarafından dünyada ilk kez keman-piyano düzenlemesi olarak notaya alınıp, kaydedildi. Ayberk Durgut’un girişimleriyle başlayan proje, Rumeysa Polat ve çok sayıda sanatçının desteğiyle hayata geçirildi.  

Eserin yoğun prova dönemini Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda yapan ikilinin Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası tarafından desteklenen projesi, Bursa Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde büyük kuyruklu Steinway & Sons konser piyanosunda, “Fi Sanat Bursa”nın kayıt ekipmanı katkılarıyla kayda alındı.

Frederic Chopin’in Opus 74 numaralı Polonya Şarkıları’nda yer alan Wiosna adlı eseri, Franz Liszt’in solo piyano transkripsiyonundan yola çıkarak ele alan müzisyenler, eserin keman partisini büyük bir özen ve özgünlükle hayata geçirdi.  Keman partisinin yazılma sürecinde; Çağdaş Özkan, Cem Esen, Elvin Hoxha Ganiyev, Ege Gür, Nihan Ulutan, Gülsin Onay, Özgür Ünaldı gibi sanatçıların fikir ve görüşlerini aldıklarını belirten Ayberk Durgut, projenin başarısını ismi geçen sanatçılara borçlu olduklarını ifade ediyor. Piyanist Özgür Ünaldı’nın kendilerine öğütler verdiğini sözlerine ekleyen Ayberk Durgut, Ünaldı’nın en önemli öğüdü olarak nitelendirdiği “Ne olursa olsun projeler bir şekilde açığa çıkar. İyi bir sonuç alabilirsiniz veya almayabilirsiniz. İyi bir sonuç alamayınca, bırakacak mısınız müziği? Üretmeye, daha iyisini yapmaya devam etmeliyiz!” cümlelerinden aldığı güçle gelecek projelerini planladıklarını belirtiyor.

Ayberk Durgut ve Rumeysa Polat bu yıl sonunda W.A.Mozart’ın Keman ve Piyano için sonatlarından; Fa Majör K.376, Mi minör K.304 ve Sol Majör K.301’i icra edip kaydederek bir konserle taçlandırmayı planlıyor.  

Ayberk Durgut
2005 yılında Bursa’da dünyaya geldi. Küçük yaşlardan itibaren bilim ve felsefeyle ilgilendi ve akademisyen olma hayalleriyle büyüdü. Bursa Ulubatlı Hasan Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi olan Durgut, piyano çalışmalarına hobi olarak başladı ve bu hobisini geliştirmek üzere atılımlarda bulundu. Müzisyenlerle Sohbet programı, Türkiye Klasik Müzik Grubu, Müzisyenlerle Zoom Sohbetleri gibi müzikal girişim ve projelerde yer alan genç yetenek, ODTÜ Matematik Fen Edebiyat bölümünde matematik profesörü olmayı hedefliyor.  

Rumeysa Polat
2004 yılında Bursa’da dünyaya geldi. Altı yaşında keman çalmaya başlayan Polat, Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na girmeye hak kazandı, ortaokul eğitimine Özgür Özkök ile devam etti. Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan birincilikle mezun olan Polat, eğitim sürecinde resitaller verdi. Genç müzisyen, Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı lisans birinci sınıfta eğitimine devam ediyor.  

Haberin Orijinal Bağlantısı: Ayberk Durgut ve Rumeysa Polat’tan Bir İlk (andante.com.tr)  

Leave a Reply