Skip to main content

Gençlerin Başarısı & Wiosna (Bahar)

Rumeysa Polat, 2004 yılında Bursa‘da dünyaya geldi. Altı yaşında keman çalmaya başladı. Polat, Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı‘ndan birincilikle mezun oldu. Şimdi orada lisans birinci sınıf öğrencisi. Polat, eğitim sürecinde resitaller verdi.

Ayberk Durgut, 2005 Bursa doğumlu. Bursa Ulubatlı Hasan Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi. Durgut, piyano çalışmalarına hobi olarak başladı ve bu hobisini geliştirmek üzere atılımlarda bulundu. Müzisyenlerle Sohbet programıTürkiye Klasik Müzik Grubu, Müzisyenlerle Zoom Sohbetleri gibi müzikal girişim ve projelerde yer aldı. Hedefi ise ODTÜ Matematik Fen Edebiyat bölümünde matematik profesörü olmak.

Bu iki gencimiz klasik müzik alanında bir ilk kaydı gerçekleştirdi. Frederic Chopin‘in Polonya Şarkıları’ndan Wiosna/Bahar adlı eser, Ayberk Durgut ve Rumeysa Polat tarafından dünyada ilk kez keman-piyano düzenlemesi olarak notaya alınıp, kaydedildi.

Keman partisinin yazılma sürecinde; Çağdaş Özkan, Cem Esen, Elvin Hoxha Ganiyev, Ege Gür, Nihan Ulutan, Gülsin Onay, Özgür Ünaldı gibi sanatçıların fikir ve görüşleri gençler tarafından alındı.

Eserin yoğun prova dönemini Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda yapan ikilinin Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası tarafından desteklenen projesi, Bursa Atatürk Kongre Kültür Merkezi‘nde büyük kuyruklu Steinway konser piyanosunda, “Fi Sanat Bursa”nın kayıt ekipmanı katkılarıyla kayda alındı. Frederic Chopin‘in Opus 74 numaralı Polonya Şarkıları’nda yer alan Wiosna/Bahar adlı eseri, Franz Liszt‘in solo piyano transkripsiyonundan yola çıkarak ele alan müzisyenler, eserin keman partisini büyük bir özen ve özgünlükle hayata geçirdi.

Gençlerimizi gönülden kutluyorum.

Nice başarılara diyorum.

Leave a Reply