Ayberk Durgut, 2020 yılında pandeminin de etkisiyle birlikte Türkiye’deki klasik batı müziğinin yeri hakkında bazı gözlemler yaptı. Bu gözlemleri sonucu bir eksiklik hissetti. Öyle ki, Türkiye’de birbirinden başarılı onlarca, yüzlerce ve hatta binlerce genç müzisyen olmasına rağmen bu genç müzisyenler halk tarafından tanınmıyor ya da çok şanslı olanları tanınmayı başarıyordu. Bu durumu düzeltmek adına bir girişimde bulunan Durgut, 2020 senesinde Müzisyenlerle Sohbet ismindeki projesini hayata geçirdi.

Müzisyenlerle Sohbet programı, Türkiye’nin her yerinden, onlarca başarıya sahip, kendini dur durak bilmeden geliştiren, ülkemizi gerek yurtta gerek dış ülkelerde temsil eden müzisyenlerin, kendilerini birinci ağızdan canlı olarak tanıtmalarına, yaptıkları ve yapacakları projeleri duyurmalarına, misyon ve vizyonlarını tanıtmalarına olanak veren, Instagram uygulaması üzerinden gerçekleştirilen bir canlı yayın serisidir. Bu program serisi 2023 yılı itibari ile üç adet başlığa sahiptir. Bunlardan ilki Genç Yetenekler, ikincisi Ustalarla Söyleşi ve sonuncusu da Müzik Sohbetleri programlarıdır.

– Müzisyenlerle Sohbet Programı (English)

Müzisyenlerle Sohbet programını yalnızca Türk müzisyenlerle değil yabancı uyruklu müzisyenlerle de yapan Ayberk Durgut bu alanda 3 adet söyleşi gerçekleştirmiştir. Bunlardan 2 tanesi Young Talents yani Genç Yetenekler kapsamında olmuş olup Rimini Reed ve Gemma Alexandra ismindeki piyanistlerle gerçekleştirilmiştir. Bir diğeri ise Conversations w/Masters yani Ustalarla Söyleşi kapsamında olmuş olup Sebastian Iivonen ile gerçekleştirilmiştir.

– Genç Yetenekler Programı:

Genç Yetenekler programı adından da anlaşılacağı üzere, 25 yaşını geçmemiş, alanında büyük başarılar elde etmiş ya da edecek olan, kendisini her gün geliştirmeye gayret eden, ülkemizi gerek yurtta gerekse yurt dışında temsil eden, şimdiden geleceğe ışık tutan müzisyenlerle yapılan bir söyleşi programıdır. Bu programın odaklandığı amaç, konuğu dünyaya tanıtmak, projelerinden, başarılarından, edindiği deneyimlerden dünyayı haberdar ettirmektir. Konuk merkezli işleyen bu program serisinde bir gencin nasıl işlendiğine ve parladığına şahit oluyoruz. Günümüzün cevherleri, geleceğin milat taşları olacaktır.

– Ustalarla Söyleşi Programı:

Ustalarla Söyleşi programı, hem yaşça, hem deneyimce hem de uzmansal olarak daha saygın ve olgun isimlerle yapılan bir söyleşi programıdır. Bu programdaki hedef konuğu tanımak olsa da asıl amaç o konuğun deneyimlerini ve başarılarını dinleyerek gençler için bir rehber oluşturabilmektir. Akademisyenlerden dünyaca ünlü solistlere, şeflerden baş kemancılara kadar uzanan skalada Türkiye’nin en saygın isimleriyle yapılan yayınlar günümüzde onlarca gence rehber olmaktadır.

– Müzik Sohbetleri Programı:

Müzik Sohbetleri programındaki amaç tamamen popüler ya da önemli müzik konularından, ülkenin sanatsal vaziyetinden, klasik müziğin edebi ve sanat dünyasındaki yerinden konuşmak ve bu tarz sohbetlerin kalitesini arttırarak yaygınlaştırmaya çalışmaktır. Ayrıca bu programda müzik tarihçileri, müzikologlar, gazeteciler gibi mesleklere sahip insanlar da oldukça farklı yönlerden klasik batı müziğine yaklaşmaktadır.

 

3 Nisan 2024 Tarihi İtibariyle Geçmiş Konuk Listesi:

 

1) Genç Yetenekler:

Bilge Gürer / Cansu Naz Eriş / Deniz Besim / Mina Yılmaz / Alp Güngördü / Doğaç Bezdüz / Zeyno Karadağlı / Beren Gürcüoğlu / İlyun Bürkev / Can Saraç / Can Sakkaoğlu / Eylül Selamet / Ece Dikbıyık / Arya Su Gülenç / Tuna Bilgin / Simge Keskin / Ebru Beş / Ece Canay / Dora Berru Güzel / Batuhan Kartaltepe / Sezen Deniz Akgün / Eylül Eryılmaz / Melis Cemre Türker / İlay Çakmak / Arya Nur Güneş / Yağmur Beren Telli / Çisil Bebek Korkmaz / Busenur Elma / Defne Berkman Yakar / Rumeysa Polat / Zeynep Duru Güleç / Yağmur Gönül / İdil Naz Alıcı / Ceylin Ceylan / Erinç Yorgancıoğlu / Delfin Demiray / Umut Epözdemir / Ece Ataç / Zeynep Sertoğlu / Türkü Sincer / Ece Naz Aydoğdu / İmge Tiryaki / Nehir Ekşi / Hazal Ceren Çakmak / Tanay Totuk / Duru Karadağ / İnci Okan / Ceylin Gökalp / Mercan Aldemir / Rabia Berra Taner / Naz İrem Türkmen / Yağmur Uztürk / Duru Önhon / Hande Önder / Eftelya Erkoca / Ece Namlı / Yağmur Çınar / Doğa Temelli / Beste Yıldız / Çise Ataş / Çağla Turhan / Bilge Nur Tunç / Seray Seyhan / Ali İlhan Çeliksu / Fatma Ece Ergün / Eylül Takunyacı / Doğa Özkan / Kerem Sert / Giz Zaimoğlu / Serra Özmen / Yaren Kahraman / Özgür Hadim / Tarık Kaan Alkan / Elif Karakurt / Ekin Özen / Nehir Kıran / Deniz Arda Başuğur / İdil Yunkuş / Pelin Ece Acar / Ada Dinçer / Nilsu Baştopcu / Birsu Çelik / Atahan Güler / Mısra Coşkun / İlayda İlbaş / Ahmet Efe Demirci / Hazal Zübeyde Hasırcıoğulları

2) Ustalarla Söyleşi:

Tutu Aydınoğlu / Gökhan Aybulus / Cem Babacan / Elif Ebru Sakar / Dengin Ceyhan / Öykü Koçoğlu / Burçe Karaca / Selin Gürol / Iraz Yıldız / Cem Esen / Özgür Ünaldı / Elvin Hoxha Ganiyev / İlkim Yılmaz / Tolga Atalay Ün / Ege Gür / Umay Şafak / Öykü Yanık / Şenay Ocak / Zeynep Keleşoğlu / Gülsin Onay / Beste Tiknaz Modiri / Ezgi Yalçınkaya / Bogatay Köprülü / Beyza Yazgan / Lal Karaalioğlu / Ilgın Ülkü / Poyraz Baltacıgil / Eray İnal / Başar Can Kıvrak / Özgecan Günöz / Bülent Evcil / Sonat Sözer / Jerfi Aji / Ayça Yılmaz / Emre Şen / Alican Süner / Artun Hoinic / Blanc & Noir Duo / İrem Yalçıner / Cem Önertürk / Emre Yavuz / Ilgın Top / Burcu Yazıcı / Veriko Tchumburidze / İrem Dekeli / Ozan Sari / Merve Kocabeyler / Deniz Tan / Tuğçe Özcivan / Başak Gürbüz / Elif Gülersönmez

3) Müzik Sohbetleri:

Aydın Büke / Menekşe Tokyay / Gülsin Onay / Nihan Ulutan / Tolga Atalay Ün / Mercan Aldemir / Ersin Antep / Dengin Ceyhan / Elif Ebru Sakar / Çağdaş Özkan / Önder Baloğlu / Duru Karadağ

Yayınların tekrarlarının her biri @mediawola Instagram hesabından ve Müzisyenlerle Sohbet YouTube kanalından yayınlanmaktadır. 30 Ocak 2024 tarihiyle toplam 160 yayın bulunmaktadır. (Bazıları kayıp, bazıları ise özel sebeplerden kaldırılmış olabilir.)

Programlamaya göre 14 Nisan 2024 tarihine kadar yayınlar dolmuş olup 2024 yıl sonuna kadar 250 yayın sayısına ulaşılmak hedeflenmektedir.

 

YouTube Linki: https://youtube.com/@MuzisyenlerleSohbet?si=755baK2VKeKqshaG

Instagram Linki: https://www.instagram.com/f.f.chopinist/?hl=tr

Müzisyenlerle Sohbet Projesi